فروشگاه بارخشک
فروشگاه حبوبات بارخشک
فروشگاه بارخشک
BarkhoshkSlider2
previous arrow
next arrow

لوبیا و سن مناسب تغذیه

سن خوردن لوبیا بارخشک

وقتی زمان تغذیهٔ کودک با غذاهای کمکی یا غذاهای جامد فرا می‌رسد، بیشتر پدر و مادرها این سؤال را می‌پرسند که هر مادهٔ غذایی را باید از چه زمانی به کودکشان بدهند و سن مناسب خوردن هر کدام از مواد غذایی چه وقت است؛ یکی از این مواد غذایی لوبیاست.

آهن و روی مواد مغذی مهمی برای کودک است که در خوراکی‌هایی مثل گوشت، لوبیاها و عدس یافت می‌شود. 
فروشگاه بارخشک قصد دارد شما را با نکاتی در این زمینه آشنا کند.😊😊

🔹سن مناسب خوردن لوبیا

لوبیا سرشار از فیبر و منبعی عالی از مواد معدنی، ویتامین‌ و پروتئین‌هاست. فیبر موجود در لوبیا نه تنها به گوارش کودک شما کمک می‌کند بلکه ارزش تغذیه‌ای آن در رشد او نیز تأثیرگذار است و درصورتی‌که کودکتان به لوبیا آلرژی نداشته باشد می‌توانید انواع لوبیا را در رژیم غذایی کودکان بگنجانید، اما از آنجا که لوبیا باعث نفخ می‌شود ممکن است هضم آن برای شیرخواران کوچک دشوار باشد، بنابراین بهتر است برای دادن آن به کودک تا هشت ماهگی‌اش صبر کنید.

کودک شیرخوار شما احتمالاً بین هشت تا ۱۰ ماهگی یعنی زمانی که دستگاه گوارش او به بلوغ کافی رسیده و پذیرفتن غذاهای جدید برایش آسان‌تر است می‌تواند خوردن لوبیای پخته و له‌شده را شروع کند. به علاوه با گذشت ۱۰ ماه، کودک احتمالاً غذاهای انگشتی یا فینگرفود را تجربه کرده است و می‌تواند با حمایت اطرافیان بنشیند تا غذا توی گلویش نپرد.

🔹شکل و روش دادن لوبیا به کودک

در ابتدای تغذیهٔ کودک با غذاهای کمکی بهتر است غذاها را به صورت پوره و له‌شده به او بدهید. برای تهیهٔ خوراکی‌هایی مانند لوبیا حتماً باید آنها را چند ساعت در آب بخیسانید، سپس به خوبی بشویید و تا اندازه‌ای بپزید که کاملاً نرم شود.

به یاد داشته باشید هرچند لوبیا پس از پخته‌شدن نرم‌تر می‌شود اما باز هم بهترین روش دادن آن به کودک به شکل پوره و له‌شده است، زیرا جویدن و بلعیدن این غذای له‌شده برای کودک شما ساده‌تر است. همچنین خیلی بهتر است اگر لوبیا را از شب قبل در آب بخیسانید و بعد از پخت نیز پوستش را بگیرید و آن را بدون پوست به کودک بدهید.
حتی اگر کودک شیرخوار شما به قدر کافی در خوردن غذاهای انگشتی تجربه داشته باشد، لوبیا به دلیل اندازهٔ کوچکش به راحتی می‌تواند توی گلویش بپرد و باعث خفگی کودک شود. لوبیای پخته و نرم پوره‌مانند را می‌توانید به کودکان بزرگ‌تر نیز بدهید اما بهتر است دیگر آن را مثل شروع غذادهی به شیرخواران کاملاً له نکنید.

🔹نکاتی هنگام دادن لوبیا به کودک

هنگامی که برای اولین بار به کودک لوبیا می‌دهید می‌توانید آن را همراه با غذای دیگری که کودک قبلاً خورده است و دوست دارد به او بدهید. همچنین حتی اگر لوبیا باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک نشود، بهتر است برای معرفی و دادن غذای جدید دیگری چند روز صبر کنید. به این ترتیب، اگر کودک واکنش آلرژیک داشته باشد متوجه می‌شوید کدام مادهٔ غذایی باعث آن شده است.
🌹🌹🌹🌹

admin در تاریخ یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹
نظرات (0)
  • نظر بدهيد
  • نام:
    ایمیل:
    وبسایت: